Every Aberdeen and Aberdeenshire candidate standing in the General Election

Voters will head to the polling stations across the country on Thursday, July 4
-Credit: (Image: Andy Soloman/UCG/Universal Images Group via Getty Images)


With the General Election drawing closer, voters will soon be making the big decision of who they want to see given control of their constituency.

It's been a week of dramatic u-turns and more, and that's no different in the north-east following Douglas Ross' declaration that he will stand in the election with Aberdeenshire North and Moray East representative David Duguid barred from standing.

And in Aberdeen, all eyes are on SNP Westminster leader Stephen Flynn after his appearance last night in the televised debate alongside the likes of Penny Mordaunt and Angela Rayner.

READ MORE: Luxury superyacht with its own submersible and TWO helicopters set to visit Aberdeen

READ MORE: Friends of Baby Reindeer's real-life Martha slam claims she is moving to Scotland

On Friday, both Aberdeen City and Aberdeenshire Council confirmed who would be standing in the election across the region's five seats.

Voters will soon be making the big decision, and below we have included every single candidate who will be standing in the election on July 4 across every north-east seat.

Aberdeen North

Charlie Abel (Alba Party)

Kirsty Blackman (Scottish National Party SNP)

Desmond Bouse (Scottish Liberal Democrats)

Lucas Grant (Scottish Trade Unionist and Socialist Coalition)

Esme Houston (Scottish Greens)

Kenneth Leggat (Reform UK)

Dawn Smith (Family Party)

Gillian Tebberen (Scottish Conservative and Unionist)

Lynn Thomson (Scottish Labour Party)

Aberdeen South

Graeme Craib (Scottish Family Party – Promoting Traditional Values)

Stephen Flynn (Scottish National Party SNP)

Jeff Goodhall (Scottish Liberal Democrats)

Guy Ingerson (Scottish Greens)

M. Tauqeer Malik (Scottish Labour Party)

Sophie Molly (Independent)

Michael Pearce (Reform UK)

John Wheeler (Scottish Conservative and Unionist)

Aberdeenshire North and Moray East

Ian Bailey (Scottish Liberal Democrats)

Andy Brown (Scottish Labour Party)

Jo Hart (Reform UK)

Seamus Logan (Scottish National Party SNP)

Douglas Ross (Scottish Conservative and Unionist)

Gordan and Buchan

Nurul Ali (Scottish Labour Party)

Kris Callander (Reform UK)

Harriet Cross (Scottish Conservative and Unionist)

Richard Thomson (Scottish National Party SNP)

Conrad Wood (Scottish Liberal Democrats)

West Aberdeenshire and Kincardine

Kate Blake (Scottish Labour Party)

Andrew Bowie (Scottish Conservative and Unionist)

Brandon Innes (Reform UK)

Iris Leask (Independent)

Raymond Linegar (Scottish Greens)

David Neill

Glen Reynolds (Scottish National Party SNP)

Michael Turvey (Scottish Liberal Democrats)