Wimbledon 2018 LIVE tennis: Friday's order of play as Rafael Nadal takes on Novak Djokovic in semi-final

Standard sport
AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Welcome to the Evening Standard’s LIVE coverage of the 2018 Wimbledon Championships.

Friday brings with it the Men's semi-finals as world number one Rafael Nadal takes on three time champion Novak Djokovic, while Kevin Anderson faces American John Isner.

James Benge will again be our man at Wimbledon, and you can relive the best of Wednesday's action below

Can’t see the Wimbledon 2018 LIVE blog? Click here to access our desktop site.

Wimbledon Schedule 2018 | Friday July 13

All times BST, seeds in brackets

Centre Court

All times BST, seed in brackets

1pm: (8) Kevin Anderson (Rsa) v (9) John Isner (USA), (12) Novak Djokovic (Ser) v (2) Rafael Nadal (Spa)

Court 1

1pm: (12) Nicole Melichar (USA) & Kveta Peschke (Cze) v (6) Gabriela Dabrowski (Can) & Yi Fan Xu (Chn), Alicja Rosolska (Pol) & Abigail Spears (USA) v (3) Barbora Krejcikova (Cze) & Katerina Siniakova (Cze), Jay Clarke (Gbr) & Harriet Dart (Gbr) v Jamie Murray (Gbr) & Victoria Azarenka (Blr)

Court 3

11.30am: Mansour Bahrami (Irn) & Goran Ivanisevic (Cro) v Jeremy Bates (Gbr) & Andrew Castle (Gbr), Conchita Martinez (Spa) & Barbara Schett (Aut) v Lindsay Davenport (USA) & Mary Joe Fernandez (USA), Jack Draper (Gbr) v (5) Nicolas Mejia (Col), (9) Michael Venus (Nzl) & Katarina Srebotnik (Slo) v (11) Alexander Peya (Aut) & Nicole Melichar (USA)

Court 8

11.30am: (10) Xiyu Wang (Chn) v Leonie Kung (Swi), Iga Swiatek (Pol) v (4) Xin Yu Wang (Chn), (4) Maria Lourdes Carle (Arg) & Cori Gauff (USA) v Victoria Allen (Gbr) & Destinee Martins (Gbr), (1) Xin Yu Wang (Chn) & Xiyu Wang (Chn) v (5) Joanna Garland (Tpe) & En Shuo Liang (Tpe)

Court 12

11.30am: Arnaud Clement (Fra) & Miles MacLagan (Gbr) v Greg Rusedski (Gbr) & Fabrice Santoro (Fra), (1) Chun Hsin Tseng (Tpe) v Tao Mu (Chn), Rinky Hijikata (Aus) & Naoki Tajima (Jpn) v Matheus Pucinelli De Almeida (Bra) & Joao Lucas Reis Da Silva (Bra), Clara Burel (Fra) & Diane Parry (Fra) v Dalayna Hewitt (USA) & Peyton Stearns (USA), Brandon Nakashima (USA) & Tyler Zink (USA) v (6) Nicolas Mejia (Col) & Ondrej Styler (Cze)

Court 18

11.30am: Richard Krajicek (Ned) & Mark Petchey (Gbr) v Henri Leconte (Fra) & Cedric Pioline (Fra), Tracy Austin (USA) & Anne Keothavong (Gbr) v Kim Clijsters (Bel) & Rennae Stubbs (Aus), Yanki Erel (Tur) & Otto Virtanen (Fin) v (3) Hugo Gaston (Fra) & Clement Tabur (Fra), (7) Georgia Drummy (Irl) & Alexa Noel (USA) v (2) Catherine McNally (USA) & Whitney Osuigwe (USA), James Story (Gbr) & Harry Wendelken (Gbr) v (2) Aidan McHugh (Gbr) & Timofey Skatov (Kaz)