French Open LIVE tennis results: Roland Garros latest - Djokovic, Tsitsipas results; Heather Watson out

JOE KRISHNAN, Matt Davies
·4-min read
Getty Images
Getty Images

Welcome back to the Evening Standard’s LIVE coverage of the French Open.

It was a dramatic day on Day 2 at Roland Garros but Novak Djokovic, on his return to Grand Slam tennis following his disqualification at the US Open, eased past Mikael Ymer in straight sets.

Heather Watson was tasked with flying the flag for Britain after a number of first round exits but she was beaten 7-6, 6-4 by Fiona Ferro.

Stefanos Tsitsipas appeared to be heading out at two sets down to Jaume Munar before pulling off a superb comeback, while no. 13 seed Andrey Rublev went one better, coming back from two sets and 5-2 down to beat Sam Querrey.

You can follow all of the latest tennis action from Roland Garros in our live blog below as it happened.

Can’t see the French Open LIVE tennis results blog? Click here to access our desktop page.

TV and Live Stream details

UK viewers can watch the French Open on ITV 4, while the action is also available online via the ITV Hub.

Today’s schedule (all times BST)

Court Philippe Chatrier:

10:00: Mayar Sherif (Egy) v (2) Karolina Pliskova (Cze), Laura Siegemund (Ger) v Kristina Mladenovic (Fra), (1) Novak Djokovic (Ser) v Mikael Ymer (Swe), (9) Denis Shapovalov (Can) v Gilles Simon (Fra)

Court Suzanne Lenglen:

10:00: Vasek Pospisil (Can) v (7) Matteo Berrettini (Ita), Ludmilla Samsonova (Rus) v (4) Sofia Kenin (USA), Jaume Munar (Spa) v (5) Stefanos Tsitsipas (Gre), (8) Aryna Sabalenka (Blr) v Jessica Pegula (USA)

Court Simonne Mathieu:

10:00: (21) Jennifer Brady (USA) v Clara Tauson (Den), Sam Querrey (USA) v (13) Andrey Rublev (Rus), (10) Roberto Bautista Agut (Spa) v Richard Gasquet (Fra), Pauline Parmentier (Fra) v Polina Kudermetova (Rus)

Court 2:

10:00: Andres Molteni (Arg) & Hugo Nys (Mon) v Sander Gille (Bel) & Joran Vliegen (Bel), Benjamin Bonzi (Fra) & Antoine Hoang (Fra) v (10) Raven Klaasen (Rsa) & Oliver Marach (Aut), (13) Jamie Murray (Gbr) & Neal Skupski (Gbr) v Juan Ignacio Londero (Arg) & Jiri Vesely (Cze), MacKenzie McDonald (USA) & Tennys Sandgren (USA) v Marton Fucsovics (Hun) & Cameron Norrie (Gbr)

Court 3:

10:00: Artem Sitak (Nzl) & Igor Zelenay (Svk) v Federico Coria (Arg) & Diego Sebastian Schwartzman (Arg), Frederik Nielsen (Den) & Tim Puetz (Ger) v Lorenzo Sonego (Ita) & Stefano Travaglia (Ita), (8) Kevin Krawietz (Ger) & Andreas Mies (Ger) v Alexander Bublik (Kaz) & Mikhail Kukushkin (Kaz), Luke Bambridge (Gbr) & Ben McLachlan (Jpn) v (9) Wesley Koolhof (Ned) & Nikola Mektic (Cro)

Court 4:

10:00: Monica Niculescu (Rom) v Danielle Collins (USA), (26) Donna Vekic (Cro) v Irina Bara (Rom), Kateryna Kozlova (Ukr) v Paula Badosa Gibert (Spa), Andrej Martin (Svk) v Joao Sousa (Por)

Court 5:

10:00: (20) Christian Garin (Chi) v Philipp Kohlschreiber (Ger), Zarina Diyas (Kaz) v (30) Ons Jabeur (Tun), Julia Goerges (Ger) v (19) Alison Riske (USA), James Duckworth (Aus) & John Millman (Aus) v (14) Jeremy Chardy (Fra) & Fabrice Martin (Fra)

Court 7:

10:00: Timea Babos (Hun) v Ana Bogdan (Rom), (14) Elena Rybakina (Kaz) v Sorana Cirstea (Rom), Quentin Halys (Fra) v Marcos Giron (USA), Daria Kasatkina (Rus) v Harmony Tan (Fra)

Court 9:

10:00: Jelena Ostapenko (Lat) v Madison Brengle (USA), (22) Dusan Lajovic (Ser) v Gianluca Mager (Ita), Henri Laaksonen (Swi) v Pablo Cuevas (Uru), Daniel Evans (Gbr) & Hubert Hurkacz (Pol) v Marcelo Demoliner (Bra) & Matwe Middelkoop (Ned)

Court 10:

10:00: Lloyd George Harris (Rsa) v Alexei Popyrin (Aus), (6) Pierre-Hugues Herbert (Fra) & Nicolas Mahut (Fra) v Max Purcell (Aus) & Luke Saville (Aus), Steve Johnson (USA) v Roberto Carballes Baena (Spa), (16) Austin Krajicek (USA) & Franko Skugor (Cro) v Soon Woo Kwon (Kor) & Divij Sharan (Ind)

Court 11:

10:00: Simone Bolelli (Ita) & Maximo Gonzalez (Arg) v Santiago Gonzalez (Mex) & Kenneth Skupski (Gbr), Hugo Dellien (Bol) v Ricardas Berankis (Lit), Ariel Behar (Uru) & Gonzalo Escobar (Ecu) v Nicholas Monroe (USA) & Tommy Paul (USA), Adrian Mannarino (Fra) & Benoit Paire (Fra) v Frances Tiafoe (USA) & Jack Withrow (USA)

Court 12:

10:00: Alison Van Uytvanck (Bel) v Rebecca Peterson (Swe), Laslo Djere (Ser) v Kevin Anderson (Rsa), Thiago Moura Monteiro (Bra) v (31) Nikoloz Basilashvili (Geo), Enzo Couacaud (Fra) & Albano Olivetti (Fra) v (15) Jurgen Melzer (Aut) & Edouard Roger-Vasselin (Fra)

Court 13:

10:00: Nao Hibino (Jpn) v Marta Kostyuk (Ukr), Harold Mayot (Fra) v Alejandro Davidovich Fokina (Spa), Yasutaka Uchiyama (Jpn) v Attila Balazs (Hun), (13) Petra Martic (Cro) v Misaki Doi (Jpn)

Court 14:

10:00: Ugo Humbert (Fra) v Marc Polmans (Aus), Fiona Ferro (Fra) v Heather Watson (Gbr), (29) Sloane Stephens (USA) v Vitalia Diatchenko (Rus), Gregoire Barrere (Fra) v (18) Grigor Dimitrov (Bul)