Glastonbury 2024: Saturday line-up, stage times and TV schedule
The countdown to Glastonbury Festival 2024 is well and truly under way, with the likes of Dua Lipa, Coldplay and SZA announced as headliners across three days of music. While tickets have, unsurprisingly, sold out for this year's event, millions of people from around the world will be looking to make plans to try and watch some of their favourite acts perform live at Worthy Farm.
Those lucky enough to secure tickets will be trying to work out who they'll be seeing, when and, if its raining, who they may have to miss if they can't make it through the muddy conditions in time. Meanwhile, us unlucky souls watching from home may be able to stay out of the rain, but we'll no doubt be acting as though we're right there in the crowd - even if we're in our living rooms.
To make things a little easier for all, we've compiled a list of the acts playing some of the main stages of the festival on Saturday, including set times. Look out for more articles like this with all the info you need for Friday and Sunday, too. You can find an even longer list (with every single act and stage) on the official Glastonbury Festival website here.
Read more: Glastonbury Festival 2024: Friday line-up, set times and TV schedule
Read more: Glastonbury 2024: Full list of what you can and can't bring to the festival this year
As always, Glastonbury Festival will be aired on BBC One and iPlayer throughout the festival's run (June 28-30), as well as special shows in the run up to this year's festival, which means those heading to Worthy Farm can reminisce some of their most favourite memories when they get home.
The Pyramid Stage
Coldplay - 9.45-11.45pm
Little Simz - 7.45-8.45pm
Michael Kiwanuka - 5.45-6.45pm
Keane - 4-5pm
Cyndi Lauper - 2.30-3.30pm
Ayra Starr - 1.15-2pm
Femi Kuti - 12-12.45pm
Other Stage
Disclosure - 10.30-11.45pm
The Streets - 8.30-9.30pm
Camila Cabello - 6.45-7.45pm
Bloc Party - 5.15-6.15pm
The Last Dinner Party - 3.45-4.45pm
Tems - 2.15-3.15pm
The Staves - 1-1.45pm
Jamie Webster - 11.45am-12.30pm
West Holts Stage
Jessie Ware - 10.15-11.45pm
Masego - 8.30-9.30pm
Black Pumas - 7-8pm
Nitin Sawhney - 5.30-6.30pm
Corinne Bailey-Rae - 4-5pm
Alogte Oho & His Sounds of Joy - 2.30-3.30pm
The Skatalites - 1-2pm
47Soul - 11.30am-12.30pm
Woodsies
Gossip - 10.30-11.45pm
Sleaford Mods - 9-10pm
Yard Act - 7.30-8.30pm
TBA - 6-7pm
Fat White Family - 4.30-5.30pm
Soccer Mommy - 3.15-4pm
Mannequin Pussy - 2-2.45pm
High Vis - 12.45-1.130pm
Kneecap - 11.30am-12.15pm
The Park Stage
Peggy Gou - 11pm-12.15am
Orbital - 9.15-10.15pm
The Breeders - 7.30pm-8.30pm
Lankum - 6-7pm
Arooj Aftab - 4.30-5.30pm
Otoboke Beaver - 3.15-4pm
Bar Italia - 2-2.45pm
Kara Jackson - 12.45-1.30pm
Johnny Flynn - 11.10am-12.10pm
Acoustic Stage
Ocean Colour Scene - 9.30-10.45pm
Ralph McTell - 8-9pm
Russell Crowe's Indoor Garden Party - 6.30-7.30pm
The Manfreds featuring Paul Jones & Mike D'Abo - 5-6pm
Albert Lee - 4-4.40pm
Fun Lovin' Crime Writers with Mark Billingham, Chris Brookmyre, Doug Johnstone, Val McDermid, Stuart Neville and Luca Veste - 3-3.40pm
Paul Casey - 2-2.40pm
Jessie Reid - 1-1.40pm
Ryan McMullan - 12.10-12.40pm
Jada Star - 11.30am-12pm
Avalon Stage
New Model Army - 11.10pm - 12.20am
The Magic Numbers - 9.40-10.40pm
Shaznay Lewis - 8.10-9.10pm
BC Camplight - 6.40-7.40pm
Flyte - 5.10-6.10pm
Lucy Spraggan - 3.40-4.40pm
Cut Papers - 2.15-3.10pm
Elles Bailey - 12.50-1.45pm
Old Time Sailors - 11.30am-12.20pm
Left Field
Billy Nomates - 9-10pm
English Teacher - 7.50-8.30pm
Louis Dunford - 6.40-7.20pm
Calum Bowie - 5.35-6.10pm
47Soul - 4.30-5.05pm
Radical Round Up: Billy Brag, Hank Wangford, Tamzene - 3-4pm
Debates: Election 2024: A Change is Gonna Come with Angela Rayner MP, Caroline Lucas MP, Danny Sriskandarajah, Stephen Bush, John Harris - 1.30-2.30pm
Debates: Post Office Scandal: Reimagining Justice with Christopher Head, former postmaster, Kate Osborne MP, Koko Koram, Why Me? Minnie Rahman - 12-1pm
Arcadia
Eric Prydz - 2-3am
Hot Chip (DJ set) 12.45-2am
Joy (Anonymous) B2B Salute - 11.45pm-12.45am
Arcadia and the Wadjuk NoonGar-Warraloo Ceremony - 11.35pm
Barry Cant Swim - 22.35-11.35pm
Shygirl Presents Club Shy - 9.45-10.30pm
Sarah Story - 9-9.45pm