Gateshead local election results 2024 in full
Voters in Gateshead have been going to the polls on 2024's local election day to choose their councillors.
On what is a bumper polling day across the region that also includes the historic North East mayor election, Gateshead is one of the five areas in Tyne and Wear staging local council votes. You can find all the results on our dedicated local elections page here.
Labour has maintained dominance in Gateshead, conceding just one seat to the Liberal Democrats by single digits. However, this marks a second loss for Labour in Birtley, a seat which has proved controversial owing to the closure of the Birtley pool last year.
Plans are, however, afoot to reopen it this coming September. The Greens fought hard in Bridges but ultimately fell short to a Labour majority of 290.
Labour also made significant gains in Whickham South and Sunniside, slashing the Lib Dem hold on the seat to just a 136 majority. The political makeup of the council now stands at 48 Labour councillors, to 18 Liberal Democrats.
Our widget below will update on local election night as Gateshead results are declared - and you can also search it by postcode or council name to see results for other councils.
Below is the full, ward by ward list of candidates in Gateshead which we will update with results as they are announced:
Birtley
Joseph Ronald Callanan (Conservative) 170
Michelle Mabel Hepburn (Independent) 125
Joe Sowerby (Liberal Democrat) 892
Hazel Weatherley (Labour) 887
Liberal Democrat gain
Blaydon
Tom Allen (Trade Unionist and Socialist Coalition) 108
John Michael McConnell (Conservative) 297
Stephen Christopher Ronchetti (Labour) 1,275
Ralf Russow (Green) 207
Joanne Stanton (Liberal Democrat) 211
Labour hold
Bridges
Edward Bohill (Conservative) 191
Rachel Mary Cabral (Green) 581
Gareth Cooper (Liberal Democrat) 136
John Eagle (Labour) 871
Labour hold
Chopwell and Rowlands Gill
Jean Callender (Liberal Democrat) 368
Jamie Joe Park (Labour Party) 1,916
Alexander Robert Telford (Conservative) 419
Labour hold
Chowdene
Damian Heslop (Reform UK) 303
Catherine Mary Knell (Liberal Democrat) 366
John McElroy (Labour) 1,110
Thomas Frederick Newell (Green) 127
Emile Persaud (The North East Party) 82
David William Potts (Conservative) 215
Labour hold
Crawcrook and Greenside
Pat Chanse (Green) 589
Kath McCartney (Labour) 1,520
Doug Musgrove (Independent) 287
Robin Stanaway (Liberal Democrat) 128
Susan Mary Wilson (Conservative) 273
Labour hold
Deckham
Gary Rutherford Brooks (Green) 308
Norman Hall (Trade Unionist and Socialist Coalition) 127
Steven Hawkins (Liberal Democrat) 255
Leigh Kirton (Labour and Co-operative Party) 1,079
Josh Alan Knotts (Conservative) 247
Labour hold
Dunston and Teams
Andy Blanchflower (Green) 295
Brenda Clelland (Labour) 1,057
Mojgan Safaralinejad (Conservative) 173
Alexander Walls (Liberal Democrat) 197
Labour hold
Dunston Hill and Whickham East
Mary Blanchflower (Green) 235
Jak Hocking (Conservative) 174
Peter Maughan (Liberal Democrat) 1,184
Andrew Dylan Moir (Labour) 753
Graham Steele (Save Us Now) 83
Liberal Democrat hold
Felling
Shakun Beadle (Liberal Democrat) 171
Sonya Dickie (Labour) 937
Peter Crompton Jackson (Conservative) 199
Ashleigh Taylor McLean (Green) 190
Labour hold
High Fell
Francis Thomas Athey (Conservative) 214
Len Bell (Liberal Democrat) 187
Elaine Brunskill (Trade Unionist and Socialist Coalition) 164
Joe Painter (Green) 122
Barry Robert Turnbull (Labour) 896
Labour hold
Lamesley
Richard Herdman (Conservative) 444
Judith Turner (Labour) 1,457
Janice Wharton (Liberal Democrat) 393
Labour hold
Lobley Hill and Bensham
Catherine Donovan (Labour) 1,274
John Rogan Gardiner (Conservative) 305
Catherine Mulvie (Liberal Democrat) 296
Andy Redfern (Green) 319
Labour hold
Low Fell
Daniel Stephen Duggan (Liberal Democrat) 1,749
Campbell Grant (Green) 323
Simon James Morden (Trade Unionist and Socialist Coalition) 82
Paul Sterling (Conservative) 187
Robert Lee Waugh (Labour) 954
Liberal Democrat hold
Pelaw and Heworth
Nicholas Boldrini (Green) 208
Ali Reza Akbari Pargam (Conservative) 63
Ian Patterson (Liberal Democrat) 1,290
Jennifer Reay (Labour) 765
Liberal Democrat hold
Ryton, Crookhill and Stella
Christopher Willian Buckley (Labour) 1,315
Ros Cooper (Trade Unionist and Socialist Coalition) 76
Christopher Anthony Coxon (Conservative) 392
Stephen Paul Kelly (Liberal Democrat) 830
Andrew Mason (Green) 296
Labour hold
Saltwell
Robert Ableson (Conservative) 150
Ravi Cabral (Green) 197
Jamie Rickelton (Liberal Democrat) 689
Denise Marianne Robson (Labour) 1,131
Labour hold
Wardley and Leam Lane
Jill Green (Labour) 1,290
John Robert McNeil (Conservative) 302
David Graham Randall (Liberal Democrat) 345
Labour hold
Whickham North
Jeff Bowe (Labour) 614
Diane Cadman (Green) 149
John Callanan (Conservative) 204
Sonya Hawkins (Liberal Democrat) 1,331
Liberal Democrat hold
Whickham South and Sunniside
David Robert Lowes (Labour) 1,102
Jonathan Mohammed (Liberal Democrat) 1,238
James Richard Standaloft (Green) 142
Perry Wilson (Conservative) 282
Liberal Democrat hold
Windy Nook and Whitehills
Ruth Christina Grant (Green) 190
Rachel Louise Mullen (Labour) 1,137
Kyle Lambert Murray (Conservative) 352
Susan Walker (Liberal Democrat) 361
Labour hold
Winlaton and High Spen
Lynda Duggan (Liberal Democrat) 195
Jordan-Lee Guthrie (Conservative) 508
Paul Martin McNally (Green) 369
Julie Simpson (Labour) 1,435
Labour hold
See local election results for Gateshead from 2023 here.